تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه

کهکشان ها - اورانوس
کهکشان ها

"سلام ، به وبلاگ خودتون خوش اومدید"
دوستان هر نظر ، پیشنهاد ، انتقاد یا هر چی دلتون میخواد تو بخش نظرات بنویسید ، که به نظراتتون نیازمندیم و هم چنین اگه از موضوع خواصی مطلب خواستید بگید تا بگذاریم.

برای لینک کردن شما کافیه که وبلاگ مارو با عنوان "کهکشان ها" لینک کنید و تو بخش نظرات یا از طریق ارسال لینک با خبرمون کنید که شمارو با هر عنوانی خواستید لینک کنیم.صفحه های تبلیغاتی بدون پول قبول میکنیم.


اورانوس


اورانوس
اورانوس از نظر فاصله از خورشید هفتمین سیاره در منظومه شمسی ماست. فقط نپتون و پلوتون دورتر از آن هستند. اورانوس دورترین سیاره ای ست كه می توان آن را بدون تلسكوپ مشاهده كرد. مشاهده كرد. متوسط فاصله اورانوس از خورشید حدود 1784860000 مایل یا 2872460000 كیلومتر است. این فاصله را نور در دو ساعت و 40 دقیقه طی می كند. این میزان فاصله حدود 19 برابر فاصله زمین تا خورشید است.
اورانوس یك توپ غول آسا از گاز و مایع است. این سیاره 11 حلقه و 22 ماه شناخته شده دارد. رنگ آبی اورانوس نتیجه متان در حال جوش آن است. این مولكول رنگ قرمز را جذب می كند در نتیجه رنگ سیاره را آبی می كند.

مدار و چرخش

محور گردشی اورانوس به دور خورشید خیلی زیاد یعنی 98 درجه به سمت یك طرف سیاره كج شده. یعنی این كه اورانوس به جای چرخش با محور نسبتاً قائم با صفحه مداری (چنان که همه سیارات دیگر در منظومه شمسی می گردند)، روی یك پهلویش می گردد. این محور گردشی فصل های بسیار متفاوت باهم را روی سطح اورانوس به وجود آورده. 30685 روز یا بیش از 84 سال زمینی طول می كشد تا اورانوس یك بار دور خورشید بگردد. هر روز روی اورانوس نیز 9/17 ساعت زمینی طول می كشد.

اندازه
قطر اورانوس در استوا 31763 مایل یا 51118 كیلومتر یعنی بیش از چهار برابرقطر زمین است. این غول گازی بعد از مشتری و زحل سومین سیاره بزرگ منظومه شمسی ست.

جرم و جاذبه
جرم اورانوس یا مقدار ماده آن 2/1 14( 14 و یك دوم ) برابر جرم زمین است. جرم اورانوس 68/8 ضربدر 10 به توان 25 كیلوگرم است. به این ترتیب جرم اورانوس حدود یك بیستم بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی یعنی مشتری ست. متوسط تراكم اورانوس 27/1 گرم بر سانتی متر مكعب یعنی 4/1 1(یك ویك چهارم) برابر تراكم آب است. تراكم، مقدار جرم یك ماده تقسیم بر حجم آن است. تراكم اورانوس یك چهارم تراكم زمین است و از این نظرمشابه مشتری ست.
با وجود این که اورانوس خیلی بزرگ تر از زمین است ولی نیروی جاذبه در سطح اورانوس حدود 90 درصد نیروی جاذبه سطح زمین است. به خاطر این نیروی جاذبه سطح اورانوس کمتر از زمین است که نیروی جاذبه ای كه یك سیاره در سطحش بر یك شیء وارد می كند با جرمش و معكوس مربع شعاع تناسب دارد. یك شیء با وزن 100 پوند روی زمین وزنی حدود 90 پوند روی اورانوس دارد.

دما
دمای جو اورانوس حدود 355- درجه فارنهایت یا 215- درجه سانتی گراد است. در زیر جو دماها به سرعت افزایش می یابد و احتمال دارد در اقیانوس به 4200 درجه فارنهایت یا 2300 درجه سانتی گراد و در هسته سنگی سیاره به 12600 درجه فارنهایت یا 7000 درجه سانتی گراد برسد. به نظر می رسد كه اورانوس همان مقدار گرمایی را كه از خورشید می گیرد به فضا باز می تاباند. از آنجایی كه اورانوس 98 درجه از محورش كج شده، در طول سال اورانوسی به قطب های اورانوس نسبت به استوای آن از خورشید نور بیشتری می رسد. به نظرمی رسد كه سیستم هوا, گرمای اضافی را در سیاره توزیع می كند.

تركیب سیاره ای و جو
اورانوس یك سیاره گازی منجمد با هسته فلزی است. جو اورانوس شامل 83 درصد هیدروژن، 15 درصد هلیوم و دو درصد متان است.

حلقه ها
اورانوس كمربندی از 11 حلقه باریك از سنگ و گرد و غبار دارد. این حلقه ها در مدارهای بسیار بیضوی دور اورانوس می گردند. منتها حلقه های زحل بسیار بزرگ ترند. به طوری كه اندازه حلقه های اورانوس تنها كسری از اندازه حلقه های زحل هستند. این حلقه ها در سال 1977 كشف شدند.

ماه ها
اورانوس پنج ماه بزرگ دارد. دو تا از این ماه ها به وسیله ویلیام هرشل در سال 1781 كشف شدند. دو تای دیگر به وسیله ویلیام لاسل در سال 1851 كشف شدند و یكی دیگر نیز به وسیله جی كیپر در سال 1948 كشف شد. اورانوس تعداد زیادی ماه های كوچك هم دارد كه خیلی دیرتر كشف شدند.

حوزه مغناطیسی
اورانوس یك حوزه مغناطیسی قوی دارد. محور حوزه (یك خط فرضی كه قطب های شمال و جنوب را به هم متصل می كند) 59 درجه از محور گردشی سیاره كج شده. حوزه مغناطیسی، ذرات شارژ شده الكتریكی با انرژی بالا -بیشتر الكترون ها و پروتون ها- را در كمربند تابشی اطراف سیاره به دام انداخته است.
هنگامی كه این ذرات بین قطب های مغناطیسی به عقب و جلو حركت می كنند، امواج رادیویی به خارج می فرستند. فضاپیمای "وویجر 2" این امواج را دریافت كرده است. اما این امواج به قدری ضعیفند كه نمی توان آنها را روی زمین دریافت كرد.

مقایسه زمین و اورانوس

كشفیات
اورانوس از زمان های قدیم دیده شده بود. منتها ستاره شناسی انگلیسی به نام ویلیام هرشل این سیاره را در سال 1781 به طور دقیق كشف كرد. یك ستاره شناس آلمانی سیاره كشف شده را به نام خدای آسمان در فرهنگ یونانی اورانوس نامگذاری كرد. بیشتر اطلاعات ما درباره اورانوس از پرواز فضاپیمای "وویجر 2" در سال 1986 به دست آمده كه در داخل محدوده ای در حدود 50000 مایلی یا 80000 كیلومتری نوك ابرهای سیاره پرواز كرد.
طبقه بندی: اورانوس، 
یکشنبه بیستم اردیبهشتماه سال 1388 توسط javid gas | نظرات ()


"سلام ، به وبلاگ خودتون خوش اومدید"
دوستان هر نظر ، پیشنهاد ، انتقاد یا هر چی دلتون میخواد تو بخش نظرات بنویسید ، که به نظراتتون نیازمندیم و هم چنین اگه از موضوع خواصی مطلب خواستید بگید تا بگذاریم.

برای لینک کردن شما کافیه که وبلاگ مارو با عنوان "کهکشان ها" لینک کنید و تو بخش نظرات یا از طریق ارسال لینک با خبرمون کنید که شمارو با هر عنوانی خواستید لینک کنیم.صفحه های تبلیغاتی بدون پول قبول میکنیم.

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
تماس با ما
کهکشان ها

" برای همایت از ما کد زیر را در قالب وبلاگ یا سایتتون بزارید
تکنولوژِی ، ابزار و برنامه های جدید (2)
زحل (1)
مریخ (2)
زمین (2)
ناهید (1)
نپتون (1)
پلوتون (1)
عطارد (1)
اورانوس (1)
مشتری (1)
تصاویر (7)
ویدیو ها (3)
آخرین اخبار (19)
معجزات قرآن (5)
بیگانگان و مو جودات فضایی (2)
javid gas
بر بال های کتاب
دانلود آهنگ های جدید
همه پیوندها
مهر 1393
شهریور 1393
تیر 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
مرداد 1392
تیر 1392
خرداد 1392
دی 1391
آذر 1391
فروردین 1390
شهریور 1388
اردیبهشت 1388
عکس فوق العاده دیدنی
کشف دورترین کهکشان جهان!
دروغ بزرگ 5 شهریور را باور نکنید!
علت رنگین شدن شفقهای قطبی
آزمایش چترنجات مافوق صوت توسط ناسا
کشف جدید دورافتاده ترین فضاپیما
ده کشف برتر فضایی در سال گذشته
ارسال ارزان فضاپیما به فضا برای ثبت تصاویر استراتوسفر
فروپاشی جهان نزدیک است!
نقشه ای جدید از کهکشان های اطراف ما
لیست آخرین مطالب
دانلود آهنگ جدید
خرید کارت شارژ
هشتمین
اس ام اس و داستان
هیتفا
اس ام اس دونی هفت
همه رهگذرن
اوین مارک
کلوب
شگفتی های کهکشان
بارون
تی شرت محرم
تدریس خصوصی ریاضی و فیزیک
فرشتهـ کوچـــولو
آب و هوای تبریز
وبم
سایت تفریحی فانی فاز
فانی چت
یخمک فروش جهنم
همه چی
زمین شگفت
شعر و غزل ، ...
دیتا-کلیک
سایت 059
شادی زندگی
نجوم , رصد , رویا(رصد آسمان در خواب)
نجوم و اختر فیزیک
همه چیز
انجمن نجوم پاوه
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
تخریب لایه اوزون
جو زمین
زمین
شهاب
چطوری شهاب سنگ پیدا کنیم؟
ستاره دنباله دار
منظومه شمسی
کهکشان راه شیری
قمر های مصنوعی زمین
خورشید
ماه ، قمر زمین
مریخ
ستاره ها
بشریت به این قدرت دست پیدا خواهد کرد ، که به کهکشان های دیگه سفر کنه ؟بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی : BAHAR 20.COM

" autostart="true" hidden="false" loop="false" width="280" height="44">

دریافت كد در بهاربیست

سایت تبادل لینک خودکار

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس