تبلیغات

ابزار هدایت به بالای صفحه

کهکشان ها - ناهید
کهکشان ها

"سلام ، به وبلاگ خودتون خوش اومدید"
دوستان هر نظر ، پیشنهاد ، انتقاد یا هر چی دلتون میخواد تو بخش نظرات بنویسید ، که به نظراتتون نیازمندیم و هم چنین اگه از موضوع خواصی مطلب خواستید بگید تا بگذاریم.

برای لینک کردن شما کافیه که وبلاگ مارو با عنوان "کهکشان ها" لینک کنید و تو بخش نظرات یا از طریق ارسال لینک با خبرمون کنید که شمارو با هر عنوانی خواستید لینک کنیم.صفحه های تبلیغاتی بدون پول قبول میکنیم.


ناهید

مقدمه

img/daneshnameh_up/c/c6/Venus.jpgهنگامی که گالیله در سال 1610 دوربین ساده خویش را بسوی زهره روان ساخت و برای نخستین بار صور سیاره مزبور را به چشم خویش مشاهده نمود. اساس هیئت بطلمیوس که بر پایه زمین مرکزی استوار بود و خورشید و سیارات و دیگر ستارگان را طواف کنندگان زمین می‌پنداشت یکباره فرو ریخت و پندارهایی که با تعصبات بس عمیق همراه بود، بدست فراموشی سپرده شد.

علاوه بر اینکه ناهید در چنان شرایطی است که دیدن یکی دور کامل اهله آن برای گالیله غیر ممکن می‌نمود، دیدن جزئیات سیاره مزبور که در حجاب ضخیمی از ابرها و بخارات جوی پوشیده شده برای وی نیز میسر نگردید و تنها افتخار دگرگونی علوم نجوم به زیر کشیدن هیأت بطلمیوس را برای خویش جلوه داده ساخت.

نقشه ناهید

نخستین نقشه ناهید در سال 1645 بوسیله ستاره شناسی به نام اف. فونتانا تهیه گردید. وی برای این کار از یک منعکس کننده دستی که چندان هم از تلسکوپ گالیله بهتر نبود استفاده کرد و چیزهایی راکه ظاهراً در سطح ناهید دیده بود، به نام اقیانوسها و خشکیهای ناهید در نقشه خویش منعکس ساخت. در سال 1667، جی. جی. کاسینی ، از رصدخانه بولونا ناهید را مورد بررسی قرار داد و علاوه بر مشاهده چند لکه تاریک و روشن ، زمان چرخش زهره را 23 ساعت و 21 دقیقه محاسبه نمود. پی گیریهای بعدی و همچنین تلاشهای پسرش به نام جی. جی. کاسینی نیز چیزی بر یافته‌های پیشین اضافه نکرد.img/daneshnameh_up/a/a4/Sakhtarezohre.jpg

کشف جو ناهید

ناهید در هر صد سال فقط دو بار از مقابل خورشید عبور می‌کند که هر کدام علاوه بر اهمیتی که از نظر اندازه گیری فاصله زمین تا خورشید دارند، از بابت شناخت جو سیاره مزبور نیز از اهمیت شایان توجهی برخوردارند. عبور ناهید طی سالهای 1761 و 1769 در (سده هجدهم) و 1874 و 1882 (در سده نوزدهم) روی داده و عبور بعدی به سال 2004 میلادی موکول گردیده بود. با وجودی که امروزه شیوه اندازه گیری فواصل فضایی از راه عبور سیارات از برابر خورشید کلا متروک و کنار گذارده شده است، اما عبور ناهید هنوز از اهمیت خویش نکاسته است.

در سال 1761 ستاره شناس روسی بنام ام. و. لومونوسوف هنگام عبور سیاره از برابر خورشید ، هاله‌ای در پیرامون قرص زهره مشاهده نمود و از این راه بوجود جو انبوه ناهید پی برد. به دنبال کشف لونونوسوف که متأسفانه با استقبال نه چندان خوبی روبرو شد، جو متراکم پیرامون ناهید را مجددا کشف کرد و اهمیت پژوهشهای لومونوسف را یادآور گردید.

شروتروهرشل

دو نفر از بزرگان علم نجوم قرن هجدهم ، یکی یوهان هیرونیموس شروتر از رصدخانه لیلینتال هرشل که از هانور زادگاه خویش به لندن عزیمت نموده بود، همزمان به بررسی ناهید پرداخته و برای کشف ناشناخته‌ای این سیاره مزبور کمر همت بربستند. لکه‌های هاله مانند مبهمی را که شروتر بر روی قرص درخشان ناهید مشاهده نمود، کوهستانهای زهره پنداشت و هرشل لکه‌های مزبور را به جو انبوه ناهید مربوط دانست. سرانجام هر دو بر این باور بودند که پیرامون سیاره مزبور را هاله ابر گونه‌ای در بر گرفته است اتفاق نظر یافتند و مشترکا جو ناهید راتأیید نمودند. علاوه بر آن ، شروتر نور ضعیفی را نیز در قسمت تاریک سیاره بویژه هنگامی که در مرحله هلال قرار دارد مشاهده نمود، که هنوز طبیعت واقعی آن به درستی شناخته نشده.img/daneshnameh_up/e/e8/Mehvarezohre.jpg
با وجودی که چهره حقیقی ناهید در زیر توده‌های انبوه ابر پوشیده شده و پی بردن به زمان چرخش آن کار دشواری است، مع الوصف شروتر زمان چرخش محوری زهره را حدود 23 ساعت و 21 دقیقه و 7.9 ثانیه محاسبه نمود. پاره‌ای ستاره شناسان در سده‌های هفدهم و هجدهم بوجود جرمی به نام قمر ناهید اشاره کرده‌اند که مطمئناً به دور از حقیقت بوده و پژوهشهای نوین وجود هر گونه قمری را برای ناهید به کلی مردود دانسته است. شاید ذکر این نکته بی مورد نباشد که درخشندگی ناهید آنچنان است که بازتاب آن در تلسکوپها گاه به پندار قمری برای زهره می‌انجامد و ناهید شناسان را به اشتباه وا می‌دارد.
طبقه بندی: ناهید، 
یکشنبه بیستم اردیبهشتماه سال 1388 توسط javid gas | نظرات ()


"سلام ، به وبلاگ خودتون خوش اومدید"
دوستان هر نظر ، پیشنهاد ، انتقاد یا هر چی دلتون میخواد تو بخش نظرات بنویسید ، که به نظراتتون نیازمندیم و هم چنین اگه از موضوع خواصی مطلب خواستید بگید تا بگذاریم.

برای لینک کردن شما کافیه که وبلاگ مارو با عنوان "کهکشان ها" لینک کنید و تو بخش نظرات یا از طریق ارسال لینک با خبرمون کنید که شمارو با هر عنوانی خواستید لینک کنیم.صفحه های تبلیغاتی بدون پول قبول میکنیم.

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
تماس با ما
کهکشان ها

" برای همایت از ما کد زیر را در قالب وبلاگ یا سایتتون بزارید
تکنولوژِی ، ابزار و برنامه های جدید (2)
زحل (1)
مریخ (2)
زمین (2)
ناهید (1)
نپتون (1)
پلوتون (1)
عطارد (1)
اورانوس (1)
مشتری (1)
تصاویر (7)
ویدیو ها (3)
آخرین اخبار (19)
معجزات قرآن (5)
بیگانگان و مو جودات فضایی (2)
javid gas
بر بال های کتاب
دانلود آهنگ های جدید
همه پیوندها
مهر 1393
شهریور 1393
تیر 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
مرداد 1392
تیر 1392
خرداد 1392
دی 1391
آذر 1391
فروردین 1390
شهریور 1388
اردیبهشت 1388
عکس فوق العاده دیدنی
کشف دورترین کهکشان جهان!
دروغ بزرگ 5 شهریور را باور نکنید!
علت رنگین شدن شفقهای قطبی
آزمایش چترنجات مافوق صوت توسط ناسا
کشف جدید دورافتاده ترین فضاپیما
ده کشف برتر فضایی در سال گذشته
ارسال ارزان فضاپیما به فضا برای ثبت تصاویر استراتوسفر
فروپاشی جهان نزدیک است!
نقشه ای جدید از کهکشان های اطراف ما
لیست آخرین مطالب
دانلود آهنگ جدید
خرید کارت شارژ
هشتمین
اس ام اس و داستان
هیتفا
اس ام اس دونی هفت
همه رهگذرن
اوین مارک
کلوب
شگفتی های کهکشان
بارون
تی شرت محرم
تدریس خصوصی ریاضی و فیزیک
فرشتهـ کوچـــولو
آب و هوای تبریز
وبم
سایت تفریحی فانی فاز
فانی چت
یخمک فروش جهنم
همه چی
زمین شگفت
شعر و غزل ، ...
دیتا-کلیک
سایت 059
شادی زندگی
نجوم , رصد , رویا(رصد آسمان در خواب)
نجوم و اختر فیزیک
همه چیز
انجمن نجوم پاوه
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
تخریب لایه اوزون
جو زمین
زمین
شهاب
چطوری شهاب سنگ پیدا کنیم؟
ستاره دنباله دار
منظومه شمسی
کهکشان راه شیری
قمر های مصنوعی زمین
خورشید
ماه ، قمر زمین
مریخ
ستاره ها
بشریت به این قدرت دست پیدا خواهد کرد ، که به کهکشان های دیگه سفر کنه ؟بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی : BAHAR 20.COM

" autostart="true" hidden="false" loop="false" width="280" height="44">

دریافت كد در بهاربیست

سایت تبادل لینک خودکار

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس